Ticaret için IQ Option Sermaye Yönetimi Stratejileri

Ticaret için IQ Option Sermaye Yönetimi Stratejileri
Finansal piyasalarda işlem yaparken, paranızı kaybetme riski her zaman vardır. Bir ticarete girdiğinizde, her iki şekilde de gitme şansı 50/50'dir. IQ Option platformunda, bir işlemden süresi dolmadan çıkabilirsiniz. Ancak bu, paranızın bir kısmını kaybetmek anlamına gelir.

Yalnızca piyasa koşulları uygun olduğunda alım satım yapmanın yanı sıra, hesap bakiyenizin bozulmadan kalmasını sağlamak istiyorsanız sermaye yönetimi gereklidir. Bu kılavuz size yatırımcıların IQ Option'da kullandığı sermaye yönetimi stratejilerinden bazılarını öğretecektir.


Her ticarette aynı miktarda yatırım yapmak

Alım satımları kaybetmek, hesap bakiyenize zarar verebilir. Paranızı geri almak istiyorsunuz. Böylece, bir sonraki ticarete yatırılacak tutarı artırmaya karar verirsiniz. Umarım kazanan olur ve bu nedenle kaybettiğiniz parayı geri kazanırsınız.

Ne yazık ki, bu ticaret kaybederse hesap bakiyeniz daha da kötüleşecektir.

Yatırımcıların kullandığı ortak sermaye yönetimi stratejilerinden biri, işlem başına aynı miktarda yatırım yapmaktır. Aşağıdaki örneğe bir göz atın.
Ticaret için IQ Option Sermaye Yönetimi Stratejileri
10 işleminizden 6'sı kârlıysa, kayıpları dengeleyebilir ve 8$ kâr elde edebilirsiniz.


Ticaret yapmak için karları kullanın

Bu strateji ile, sadece ticaret için kazanılan karları kullanacaksınız. Bu, ilk işleminizin kazanan olması durumunda, sonraki işlemler için toplam kazancı kullanmanız gerektiği anlamına gelir.

Bir örneğe bakalım. 10$ ile %80 getiri sağlayan opsiyon ticareti yapmaya başladığınızı varsayalım. İlk ticaret kazanırsa, kârınız 8$ olur. Ancak, kazanılan 18$'ı bir sonraki ticarette kullanacaksınız vb. Aşağıdaki tabloya bakın.
Ticaret için IQ Option Sermaye Yönetimi Stratejileri
Önceki işlemlerde elde edilen karları kullanarak işlem yapın

Yukarıdaki tabloda, ikinci işlemin kaybettiğini fark edeceksiniz. Ancak, bu ticaret için potansiyel kazanç 32,40 dolardı. Bir sonraki seansta işlem yapılacak miktar budur. Toplamda, kayıp 10 dolardı. Ancak, üçüncü işlem kazanan olduğu için toplam kar 15,92 dolardı (10 dolarlık zararı ve işleme yatırılan 32,40 doları çıkarın).

Bu strateji, kazanan işlemlerin önceki işlemlerde oluşan kayıpları dengelemesini sağlamak için bileşik oluşturmanın gücünü kullanır. Her gün yalnızca iki ila üç kez işlem yapan deneyimli yatırımcılar için en uygunudur.

Ancak bu yüksek riskli bir stratejidir. Bir alım satıma yapmış olacağınız (ama yapmadığınız) bir miktar yatırım yapmak anlamına gelir. Yeni başlayan bir tüccarsanız, özellikle çok büyük bir hesap bakiyeniz yoksa, bu sermaye yönetimi stratejisini kullanmaktan kaçınmanız önerilir.

Ek olarak, bu stratejiyi kullanmayı seçerseniz, iki veya üç kayıp işlemi yaparsanız işlemi durdurmanız önerilir. Ek işlemler yapmak, hesabınızdaki riski artırabilir.


Martingale stratejisi

Para yönetiminde Martingale stratejisinin uygunluğunu analiz eden bir rehber oluşturdum. İşte burada: Opsiyon Ticaretinde Para Yönetimi için Martingale Stratejisi Uygun mu?

Bu muhtemelen en riskli para yönetimi stratejilerinden biridir. Sonunda kazanan bir ticaret elde edene kadar ticaret başına yatırdığınız miktarı artırmanızı önerir. Kazanan bir işleminiz olduğunda, döngüyü küçük bir miktarla yeniden başlatmalısınız.

Bu stratejiyle ilgili dezavantajlar, avantajlardan daha fazladır. Örneğin, sermayenizi kaybetmediyseniz, art arda birkaç işlem kaybetmeniz durumunda tüm paranızı kaybedebilirsiniz. Diğer bir dezavantaj, kazanan işlemlerde kazanılan kârın, yatırılan miktarla gerekçelendirilememesidir. Kazanan işlemlerin, önceki işlemlerde oluşan kayıpları karşılaması gerektiğini unutmayın.

Aşağıda Martingale stratejisinin iş başındaki bir örneğini görebilirsiniz.
Ticaret için IQ Option Sermaye Yönetimi Stratejileri
Martingale stratejisi bazı durumlarda işe yarayabilir. Örneğin, destek ve direnç seviyelerini kullanarak alım satım yapıyorsanız. Fiyatlar destek seviyesine ulaştığında, aralığa geri dönmeleri muhtemeldir. Bu, art arda birkaç aynı renkli mum bekleyebileceğiniz anlamına gelir. Ancak, fiyat bu seviyelerin dışına çıkarsa, alım satım sonuçları aleyhinize olabilir.

Bu nedenle, ne yaptığınızdan tam olarak emin değilseniz, sermaye yönetimi stratejiniz olarak Martingale sistemini kullanmamanızı tavsiye ederim. Hesap bakiyenizin büyük bir bölümünü yatırıp hepsini kaybetmektense işlem başına küçük miktarlarda yatırım yapmak ve küçük kazançlar elde etmek daha iyidir.


Bağırsaklarınızla ticaret yapın

Bu, yüksek riskli - büyük getiri sağlayan bir sermaye yönetimi stratejisidir. Basitçe, bir ticaretin ne kadar “olası” olduğunu düşündüğünüze bağlı olarak yatırım miktarlarını içerir. Örneğin, bir trend belirlerseniz, ticaretinizin kazanma şansı oldukça yüksektir. Böylece, tek bir ticarete büyük miktarda yatırım yapmaya karar verebilirsiniz. Bununla birlikte, işlemin kazanan olup olmayacağından emin değilseniz, daha küçük bir miktarla işlem yapmayı seçebilirsiniz.
Ticaret için IQ Option Sermaye Yönetimi Stratejileri
Bu stratejiyle ilgili sorun, duyguların eninde sonunda araya girmesidir. Kaybedecek bir ticarete büyük miktarda yatırım yaparsanız, korku sizi gelecekte büyük miktarlarda ticaret yapmaktan caydırabilir. Öte yandan, küçük işlemler size para kazandırıyorsa, sonraki işlemlerde büyük meblağlarda işlem yapmak için kendinize aşırı güvenebilirsiniz.

Mesele şu ki, içgüdülerinizle ticaret yapmak gerçekten bir para yönetimi stratejisi sayılmaz.


Neden bir sermaye yönetimi stratejiniz olmalı?

Bir tüccar olarak, zarara uğrayacağınız günleri tahmin etmelisiniz. Ancak kayıpların işlem hesabınız üzerinde nasıl bir etkisi olacak? Martingale sistemi gibi yüksek riskli bir sermaye yönetimi stratejisi kullanıyorsanız, bir kaybın tüm hesabınızı yok etme olasılığı yüksektir.

Bir tüccar olarak asıl amacınız paranızı korumaktır. Bu, birkaç işlemde sermayenizin büyük bir kısmını kaybetmediğinizden emin olmak için elinizden gelen her şeyi yapmanız gerektiği anlamına gelir. Bu nedenle, sermaye yönetimi stratejinizin, hesabınızı aşırı riskten koruma yöntemlerine sahip olması önemlidir.

Örneğin, her seferinde alım satım için belirli bir miktar belirlemenin yanı sıra, gün için durmadan önce art arda kaç tane kaybetmeye razı olduğunuza da karar vermelisiniz. Ek olarak, stratejiniz ne zaman ticaret yapacağınızı ve ne zaman ticaret yapmayacağınızı belirtmelidir.

IQ Option'da işlem yaparken kullanabileceğiniz birçok farklı sermaye yönetimi stratejisi vardır. Yukarıda açıklananlardan birini seçebilir veya ticaret hedeflerinizi ve tercihlerinizi karşılayan bir tane oluşturabilirsiniz. Forex veya başka herhangi bir finansal araçla işlem yapmak bazı riskler taşır. Ancak, doğru yapılırsa, iyi karlar elde etmenize neden olabilir.

Ticaret olasılık içerir ve her zaman kâr garantisi verilmez. Ancak, iyi bir para yönetimi stratejisi uygulayarak hesabınızın büyümeye devam edeceğinden her zaman emin olabilirsiniz.

İyi şanslar!
Thank you for rating.