IQ Option'da İşlem Yapmanın Temelleri: Spreadler, Swaplar, Teminat, Kaldıraç, Dönüşümler

IQ Option'da İşlem Yapmanın Temelleri: Spreadler, Swaplar, Teminat, Kaldıraç, Dönüşümler


Spreadler


Bir spread, alış fiyatı ile satış fiyatı arasındaki farktır. Spreadler komisyoncuya göre farklılık gösterir.
IQ Option platformundaki bir spread'in maliyetini hesaplamak için aşağıdaki formülü kullanın:

Formanın maliyeti = Lot boyutu × Sözleşme boyutu × Spread


Örnek
EUR / USD Ask: 1.13462 Alış: 1.13455
Spread: 1.13462 - 1.13455 = 0.00007
İşlem büyüklüğü: 2 lot
Sözleşme büyüklüğü: 100.000 birim baz döviz (= 200.000 EUR)
EUR / USD spread maliyeti = (1.13462 - 1.13455) × 2 × 100.000 = 14 ABD Doları

IQ Option'da İşlem Yapmanın Temelleri: Spreadler, Swaplar, Teminat, Kaldıraç, Dönüşümler


Takas

Bir takas, bir tüccarın bir gecede pozisyon tutmak için bir komisyoncuya ödemesi gereken bir faiz ücretidir.

Swaplar, para birimlerinin faiz oranlarındaki fark artı komisyoncunun idari ücretinden kaynaklanır. Forex ticaretinde, başka bir para birimi satın almak için bir para birimi ödünç alırsınız. Bir takas, ödünç aldığınız para birimine kıyasla daha yüksek veya daha düşük faiz oranına sahip bir para birimi satın alıp almamanıza bağlıdır. Takas olumlu ve olumsuz olabilir.

Ödünç aldığınız para biriminden daha yüksek faiz oranına sahip bir para birimi satın alırsanız, pozitif bir takas alırsınız. Aşağıdaki örneğe bakalım.

Örnek
Amerikan faiz oranı% 1,75.
Avustralya'nın faiz oranı% 0,75'tir.
İdari ücret% 0.25'tir.
USD / AUD çifti üzerinde uzun bir pozisyon açarsanız , satın aldığınız para biriminin (USD) ödünç aldığınız para biriminden (AUD) daha yüksek bir faiz oranına sahip olması nedeniyle hesabınıza% 0,75'lik bir takas yatırılacaktır .
Aynı döviz çiftinde kısa pozisyon açarsanız , ödünç aldığınız para biriminin (USD) satın aldığınız para biriminden (AUD) daha yüksek bir faiz oranı olduğundan hesabınızdan% 1,25'lik bir takas borçlandırılır .


Marj

Marj, bir yatırımcının kaldıraçlı bir pozisyon açmak için gereken fon miktarıdır. Marjin, işlemlerinizin boyutunu artırmak için esasen bir komisyoncudan ödünç alınan fonları kullanan kaldıraçla işlem yapmanıza olanak tanır.
IQ Option platformunda bir marj hesaplamak için aşağıdaki formülü kullanın:

Marj = Lot boyutu × Sözleşme boyutu / Kaldıraç


Örnek
0,001 lot (1.000 birim) EUR / USD döviz çiftini 1: 500 kaldıraçla satın almayı planlıyorsunuz. Bu işlem pozisyonunu açmak için gereken marj 0,2 EUR'dur. Aşağıdaki ayrıntılı hesaplamalara göz atın:

Döviz çifti: EUR / USD
Lot büyüklüğü: 0,001 lot
Kaldıraç: 1: 500
Sözleşme büyüklüğü: 100,000 baz döviz birimi
Teminat = 0,001 × 100,000 / 500 = 0,2 EUR
Lütfen dönüşümün geçerli olabileceğini unutmayın . hesap para birimi temel para biriminden farklıdır.


Kaldıraç

Kaldıraç, sahip olduğunuz sermaye miktarından daha büyük pozisyonlarda işlem yapmanızı sağlar. Kaldıraç, ödemeleri en üst düzeye çıkarır, ancak aynı zamanda kayıpları da en üst düzeye çıkarır.

Örnek
Hesabınıza 1.000 $ yatırdığınızı ve 1: 500 kaldıraç kullandığınızı varsayalım. Bu durumda alım gücünüz 500 kat artarak 500.000 $ 'a çıkacaktır, bu da 500.000 $ değerinde bir işlem yapabileceğiniz anlamına gelir.
Kaldıraç oranının farklı varlıklar için değiştiğini lütfen unutmayın.

Dönüşümler

Bazı durumlarda para birimi dönüştürme oranları geçerli olabilir. Bu, bir işlemin her parametresinin temel para birimi veya teklif para birimi cinsinden olması nedeniyle oluşur. Bir sözleşme boyutu ve marj, temel para biriminde ifade edilirken, ödeme her zaman teklif para biriminde hesaplanır. Bu nedenle, marj ve ödemelerin hesaplanması için para birimi dönüştürme oranları geçerli olabilir. Hesap para biriminiz teklif para biriminden farklıysa, dönüştürmeler geçerli olacaktır. Para birimi dönüştürmenin ne zaman gerekli olabileceğini anlamak için aşağıdaki örneklere bakalım.

Örnek 1: Temel para birimi = hesap para birimi

Hesap para biriminizin USD olduğunu ve USD / JPY döviz çifti ile işlem yaptığınızı varsayalım. Temel para birimi (USD) hesap para birimi (USD) ile aynı olduğundan, marj hesaplanırken dönüştürme uygulanmayacaktır. Ödeme hesaplanırken dönüşüm uygulanacaktır: önce, teklif para birimi JPY cinsinden hesaplanacak ve ardından hesap para birimi olan USD'ye çevrilecektir.

Örnek 2: Fiyat teklifi para birimi = hesap para birimi

Hesap para biriminizin USD olduğunu ve EUR / USD döviz çifti ile işlem yaptığınızı varsayalım. Temel para birimi (EUR) hesap para biriminden (USD) farklı olduğundan, marj hesaplanırken dönüştürme uygulanacaktır. Karşılık para birimi (USD) hesap para birimi (USD) ile aynı olduğundan, ödemeler hesaplanırken dönüştürme uygulanmaz.

Örnek 3: Eşleşme yok

Hesap para biriminizin GBP olduğunu ve AUD / CHF döviz çifti ile işlem yaptığınızı varsayalım. Hesap para birimi (GBP) temel para biriminden (AUD) farklı olduğundan, marj hesaplanırken dönüştürme uygulanacaktır. Dönüşüm, ödemeleri hesaplarken de geçerli olacaktır: önce, teklif para birimi olan CHF cinsinden hesaplanacak ve ardından hesap para birimi olan GBP'ye çevrilecektir.


Sınır seviyesi

Marj seviyesi, hesabınızın sağlığını izlemenize yardımcı olur: her şeyin yolunda gidip gitmediğini gösterir ve karlı olmayan pozisyonları ne zaman kapatmanız gerektiğini önerir.
Marj seviyenizi hesaplamak için aşağıdaki formülü kullanın:

Marj seviyesi = Özkaynak / Marj ×% 100

Her şey hesap para biriminde belirtilir:
IQ Option'da İşlem Yapmanın Temelleri: Spreadler, Swaplar, Teminat, Kaldıraç, Dönüşümler


Marj çağrısı ve Stop out

Marj çağrısı

Bir yatırımcının marj seviyesi% 100'ün altına düştüğünde, komisyoncu marj çağrısı olarak bilinen bir prosedürü başlatır. Teminat çağrısı durumunda, yatırımcının ya hesabına daha fazla para yatırması ya da kaybeden pozisyonları kapatması gerekir. Teminat seviyesi% 50'nin altına düşerse, kaybedilen pozisyonlar şirket tarafından zorla kapatılacaktır.

Sürdürme marjı

Sürdürme marjı, bir kaldıraçlı pozisyonu açık tutmak için bir yatırımcının hesabında olması gereken minimum sermaye miktarıdır.

Durmak

Stop out, bir yatırımcının öz sermayesi açık pozisyonları korumak için yeterli olmadığında, dolayısıyla komisyoncu tarafından zorla kapatıldığında meydana gelen bir olaydır.
Thank you for rating.
YORUM YAZIN Yanıtı İptal Et
Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen doğru bir e-posta adresi girin!
Lütfen yorumunuzu giriniz!
G-recaptcha alanı zorunludur!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen doğru bir e-posta adresi girin!
Lütfen yorumunuzu giriniz!
G-recaptcha alanı zorunludur!