IQ Option'da arz ve talep bölgeleri nasıl kullanılır

IQ Option'da arz ve talep bölgeleri nasıl kullanılır

Arz ve talep, finans dünyasının her yerinde piyasaları yönlendiren bir şeydir. Talep yasası, talebin fiyatla ters orantılı olduğunu söylüyor. Fiyat yükseldiğinde talep daha düşüktür çünkü alıcılar bir ürün almak için çok fazla para harcamak istemezler. Ancak fiyat düştüğünde talep yükseliyor çünkü alıcılar hevesle satın alıyor. Arz yasası, arzın fiyatla doğru orantılı olduğunu söylüyor. Fiyat düşük olduğunda, satıcılar bu kadar düşük bir fiyattan satmak istemedikleri için arz da düşüktür. Ancak fiyat yüksek olduğunda, satıcılar ürünleri mümkün olan en yüksek fiyattan satmak istedikleri için arz da yükselir.

Bunlar basit arz ve talep yasalarıdır. Şimdi, IQ Optionda işlem yapmak için piyasalardaki arz ve talep bölgelerini nasıl kullanacağımızı görelim.

IQ Optionda arz ve talep bölgelerini tanıma

Arz ve talep bölgeleri, destek ve direnç seviyelerinin geniş alanı olarak tanımlanabilir. Ancak arkasındaki fikir farklı. Destek ve direnç seviyeleri, piyasa katılımcıları tarafından açıkça görülebilen geçmiş zirvelere ve diplere bağlı oldukları için işe yarar. Arz ve talep daha çok ucuz veya pahalıdır. Talep, destek seviyesinde, arz ise direnç seviyesinde oluşur.

Arz ve talep bölgelerini bulmak için, daha sonra ortaya çıkan uzun mumları aramalısınız. Ardından, tipik olarak yan dalgalanma olan fiyatın hızlı hareketinin temelini belirlemelisiniz.

IQ Option platformunda arz ve talep bölgeleri ile ticaret

Tipik olarak, fiyat talep bölgesine düştüğünde, yukarı doğru hareket için bir sinyaldir. Bu, bir satın alma pozisyonu açmanız gerektiği anlamına gelir. IQ Option platformunda Sabit Zamanlı İşlemler yerine döviz çiftlerini (CFDler) kullanın. Talep bölgesinin hemen altında (veya satış pozisyonları için arz bölgesinin üzerinde) bir Zararı Durdur ayarlamayı unutmayın.

Fiyat arz bölgesini karşıladığında, genellikle fiyat yakında düşer. Bu yüzden kısa girmelisiniz.

Bazen talep, arz bölgesi veya tam tersi olur. Destek ve direnç arasındaki rol değişimine benzer.

Birkaç arz ve talep oluşumu vardır. En yaygın olan birkaçına daha yakından bakalım.

Trend devam kalıpları

Talep ve arz, trendin devam modellerini oluşturabilir. Fiyat yükseldiğinde ortaya çıkar, ardından temel seviyeyi oluşturarak dalgalanır ve daha sonra yükselmeye devam eder. O halde talep alanı yaratıldı diyebiliriz. Ralliden sonra fiyat talep seviyesini tekrar ziyaret ettiğinde uzun pozisyona girmelisiniz.

Düşüş trendi sırasında, fiyat tabana düştüğünde ve daha sonra kırıldığında ve daha da aşağı indiğinde desen oluşturulur. Ralliden sonra fiyat arz bölgesine döndüğünde bir satış ticareti açın.

IQ Option'da arz ve talep bölgeleri nasıl kullanılır
Arz ve talep trendi devam modelleri

Trend tersine dönüş modelleri

Fiyat düştüğünde, bir süre baz içinde hareket eder ve ondan sonra yön değiştirir, bir talep bölgesi ve olası talep tersine dönme modeli alırız. Fiyat tekrar talep seviyesine yaklaştığı anda bir alış pozisyonu açmalısınız.

Yükseliş trendinden sonra ve taban içinde dalgalandıktan sonra, fiyat aşağı doğru hareket ettiğinde bir arz tersine dönüş modeli gelişir. Bu yüzden burada bir satış ticareti açmalısınız. Fiyat, önceden oluşturulmuş tedarik bölgesini yeniden ziyaret ederken girin.

IQ Option'da arz ve talep bölgeleri nasıl kullanılır
Arz ve talep trendini tersine çevirme modelleri

Bölgeyi çevir

Talebin arza dönüştüğü duruma çevirme bölgesi diyoruz. Arz ve talep bölgeleri sonunda tükenecek. Fiyat bölgeyi geçtiğinde ve daha da ilerlediğinde olur. Bazen bunu yapmak, fiyat yeni arz / talep modeli için yeni bir temel bırakacaktır. O zaman bölgenin rolünü değiştirdiğini söyleyebiliriz.

IQ Option'da arz ve talep bölgeleri nasıl kullanılır
Flip zone - rol değiştirme


Talep ve arz ne kadar güçlü?

Arzın ve talebin gücü, bu seviyelerden koptuktan sonra ortaya çıkan mum türleriyle ölçülebilir. Fiyat aniden yukarı veya aşağı hareket ettiğinde ve mumlar uzun ve aynı renkte olduğunda, bu çok güçlü bir talep veya arz anlamına gelir. Mumlar, ara sıra geri çekilmelerle orta uzunlukta olduğunda, bölgelerin hala güçlü olduğu düşünülmektedir. Zayıf talep veya arzın ardından, fiyat fazla güçlenmeden hareket ediyor.

IQ Option'da arz ve talep bölgeleri nasıl kullanılır
Üssü terk ettikten sonra hareketin dinamiği

Seviyenin güçlü olup olmadığını belirlemenin bir başka yolu da bölgede geçirilen zamandır. Bu durumda, arz veya talepte harcanan zaman, bölgenin gücü ile ters orantılıdır. Bölgede bu kadar kısa bir süre, daha fazla denge dışı talep veya arzın kanıtıdır.

IQ Option'da arz ve talep bölgeleri nasıl kullanılır
Bölgede harcanan zaman

Arzdan veya talepten fiyat hareketinin uzunluğu da seviyelerin gücü hakkında bilgi verir. Fiyat dönmeden önce uzaklaştığında seviye güçlüdür.

IQ Option'da arz ve talep bölgeleri nasıl kullanılır
Bölgeye dönmeden önceki hareketin boyutu

Fiyat her geri döndüğünde seviye zayıflar. Fiyat, talebe veya arza ilk temas ettiğinde, bölge en güçlüsüdür. Bir dahaki sefere hala nispeten güçlüdür, ancak sonraki her fiyat dönüşünde zayıflar.

IQ Option'da arz ve talep bölgeleri nasıl kullanılır
Bölgenin her dokunuşu onu zayıflatır

IQ Optionda bir ticaret pozisyonuna girmek için talep ve arz alanlarını kullanma

Önce talep ve arz bölgelerini belirlemelisiniz. Onları daha yüksek zaman dilimlerinde arayın.

Bir sonraki adım, ticaret yapmak istediğiniz zaman diliminde seviyelerin nasıl kabul edildiğini kontrol etmektir.

Şimdi, fiyat hareket sinyalini bekleyin ve buna göre ticarete girin.

Aşağıda, GBPUSD döviz çifti için bir saatlik zaman çerçevesi örneği bulunmaktadır.

IQ Option'da arz ve talep bölgeleri nasıl kullanılır
Önce arz ve talep bölgelerini belirleyin, ardından ticaret yapın

Güçlü bir talep veya arz alanı gördüğünüzde bir ticaret pozisyonuna girmelisiniz.

Özet

Arz ve talep, tüm finans piyasalarının temelini oluşturur. Onlarla ilgili bazı evrensel yasalar vardır ve bu bilgiyi alım satımlarınız için en iyi giriş noktalarını bulmak için kullanabilirsiniz. Bu stratejiler, her zaman yüzde yüz başarılı bir ticareti garanti etmez, ancak riski en aza indirir ve başarılı olma şansınızı artırır; bu, herhangi bir stratejiyle umabileceğiniz en yüksek değerdir.

Demo hesabında arz ve talep seviyelerini belirleme alıştırması yapın. IQ Option, kullanıcılarına ücretsiz olarak sunar ve sanal para ile sağlar.

IQ Option platformundaki arz ve talep alanları ile alım satım deneyiminiz hakkında aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bilgi verin.

Thank you for rating.
YORUM YAZIN Yanıtı İptal Et
Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen doğru bir e-posta adresi girin!
Lütfen yorumunuzu giriniz!
G-recaptcha alanı zorunludur!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen doğru bir e-posta adresi girin!
Lütfen yorumunuzu giriniz!
G-recaptcha alanı zorunludur!