Bir IQ Option Günlük İşlemcinin Özellikleri

Bir IQ Option Günlük İşlemcinin Özellikleri
Günlük ticaret sadece bir strateji bulmak, onu uygulamak ve ardından tonlarca para kazanmakla ilgili değildir. Günlük tüccarlar, tüm piyasa koşullarında bir stratejiyi etkili bir şekilde uygulamalarını sağlayan belirli özellikler geliştirir. Birisi ticarete başladığında, tüm bu özelliklere sahip olması pek olası değildir. Bir, iki, üç hatta dördünde güçlü olabilirler, ancak diğer özellikler üzerinde çalışmaları gerekebilir. Bu iyi haber. Bu, tüccarların doğmadığı anlamına gelir; bu özellikleri içeren zorlu çalışmalarla gelişirler.


1. Sabır

Sabır disiplinle ilişkilidir. Yukarıda tartışıldığı gibi, günlük ticaret (ve her türden ticaret) çok fazla beklemeyi gerektirir. Bir tüccar uygun olmayan zamanlarda piyasaya girip çıkarken, genellikle "Zamanlamam yanlış" der. "Sabrım taştı" da denilebilir. İşlemlere çok erken veya çok geç girmek veya çıkmak, yeni tüccarlar arasında yaygın bir sorundur.

Büyük giriş ve çıkışı bekleyecek kadar sabırlarını geliştirmediler. Bu özellik disiplinle el ele gider ve bir harekete geçirici mesaj gelene kadar sabırlı olmanız, ardından tereddüt etmeden hareket etmek için yeterli disipline sahip olmanız gerekir.

Tüccarların stratejilerine bağlı olarak ideal giriş ve çıkış noktalarını beklerken sabırlı olmaları gerekir, ancak zamanı geldiğinde hızlı hareket etmeleri gerekir. Uzun süreli sabır dönemleri arasında sürekli bir tahterevalli vardır, ardından bölünmüş saniyeler gelir, ardından sabır gelir ve bu böyle devam eder.

2. Günlük Tüccar Disiplini

Bir IQ Option Günlük İşlemcinin Özellikleri
Disiplin, her tüccarın ihtiyaç duyduğu temel bir özelliktir. Piyasa size ticaret için sonsuz fırsatlar sunar. Günün her saniyesinde binlerce farklı üründe işlem yapabilirsiniz, ancak bu saniyelerin çok azı harika işlem fırsatları sunar. Bir strateji günde yaklaşık beş işlem sağlıyorsa ve her işlem için kayıpları durdur ve hedefler otomatik olarak belirlenir. Gün boyunca yalnızca beş saniyelik gerçek ticaret faaliyeti vardır. Her saniye, bu beş işlemi mahvetmek, gerekenden daha fazla işlem yapmak, dikkatinizin dağılması veya işlemleri atlamak, içinde bulunduğunuz işlemlerden erken çıkmak veya işlemleri çok uzun süre tutmak için bir şanstır.

Bu, işlemlerinizin yalnızca beş saniye sürdüğü anlamına gelmez. Beş saniyelik aktivite, bir giriş siparişi vermenin yalnızca bir saniye sürdüğü ve ardından tekrar ellerinize oturmanız gerektiği anlamına gelir. Duraklarınızı ve hedeflerinizi ayarlarsanız, bu işlem bir saniye daha sürebilir.

Sonuç olarak, aktif bir günlük tüccar olsanız bile, gerçek ticaret süreniz her gün küçüktür. Geri kalan zamanlarda, disiplinli bir şekilde orada oturup alım satım sinyallerini beklemeniz gerekir. Bir ticaret sinyali oluştuğunda, ticaret planınızı takip ederek tereddüt etmeden hareket etmeniz gerekir.

Tüccarlar, hiçbir fırsat olmadığında hiçbir şey yapmama disiplinine ihtiyaç duyar, ancak yine de potansiyel fırsatlar için tetikte olmalıdır. Ardından, alım satım fırsatları ortaya çıktığında anında hareket edecek disipline ihtiyaçları var. Bir ticarette, tüccarlar ticaret planlarını takip etmek için disipline ihtiyaç duyarlar.

3. Zihinsel Dayanıklılık

Bir IQ Option Günlük İşlemcinin Özellikleri
Bunu kalın derili olmak olarak da düşünebilirsiniz. Piyasa sürekli olarak size kaybedilen işlemler yapacak ve geri dönmeniz gerekiyor. Bir işlemi her kaybettiğinizde cesaretiniz kırılırsa veya stratejiniz beklediğiniz sonucu vermezse, hayatınız perişan olacaktır.

Diğer tacirler, işlemlerinin %60 veya %70'ini kazanabilir, ancak kazançları, kayıplarına eşit veya yalnızca biraz daha büyük olabilir. Her iki durumda da, ticaret kaybetmek olur. Bu kayıplara rağmen günlük kazançlar yine de elde edilebilir, ancak bu yalnızca, kaybeden işlemler sizi yıldırmıyorsa geçerlidir. İşlemleri kaybetmek, odağınızı kaybetmenize neden oluyorsa, kazanan olabilecek bir sonraki işlemi kaçırmanız (veya atlamanız) daha olasıdır.

Kaybetme serileri de meydana gelir. Tüccarlar, kaybetme serisi sırasında odaklanmış ve mantıklı kalmalı ve sermaye kaybının muhakemelerini etkilemesine izin vermemelidir - bu da işleri daha da kötüleştirir. Alım satım planınızı uygulamaya odaklanmaya devam etmek ve piyasanın size stratejiniz için iyi fırsatlar sağlamadığını fark etmek zihinsel dayanıklılık gerektirir.

Bir tüccar, piyasadan gelen sürekli bir yumruk yağmuruna dayanmalıdır. Kayıplar ticaretin bir gerçeğidir, ancak tüm farkı yaratan bazı zorlu işlemlerden sonra nasıl davrandığımızdır. Kayıpları aldıktan sonra devam edin ve ticaret planınızı takip etmeye devam edin. Planınızı takip ettiğiniz halde kaybetmeye devam ediyorsanız, piyasa koşulları muhtemelen stratejiniz için uygun değildir. Bu durumda, onlar gelene kadar uzaklaşın. Bazen zihinsel olarak güçlü olmak, ticaret yapmamak gibi zor bir seçim yapmak anlamına gelir.


4. Uyarlanabilirlik

Asla birbirinin tıpatıp aynısı olan iki işlem günü görmezsiniz. Bu sürekli fark, bir stratejinin yalnızca ders kitabı örneklerine bakıldığında bir sorun teşkil eder. Uygulamaya gittiklerinde, her şey örnekte olduğundan farklı görünüyor. Belki daha fazla oynaklık, daha az oynaklık, daha güçlü (veya daha zayıf) bir eğilim veya bir aralık vardır.

Tüccarlar, stratejilerini her tür piyasa koşulunda uygular ve stratejilerini ne zaman kullanmamaları gerektiğini bilirler; örneğin, bir trend takip stratejisi kullanıyorlarsa, bir aralık sırasında. Bu hızlı değişim ihtiyacı, zihinsel esneklik gerektirir. Bir tüccar, her günün fiyat hareketine bakabilmeli ve o gün mevcut olan koşullara dayalı olarak stratejilerini uygulamanın (veya uygulamamanın) en iyi yolunu belirleyebilmelidir.

Tüccarlar, stratejilerini gerçek zamanlı olarak, tüm piyasa koşullarında uygulayabilmeli ve ne zaman uzak duracaklarını bilmelidir. Mevcut piyasa koşullarına uyum sağlamamak, genellikle sermayenin hızlı bir şekilde çekilmesine neden olacaktır.


5. İleriye Dönük Ticaret

Bir IQ Option Günlük İşlemcinin Özellikleri
Günlük tüccarlar geçmişte takılıp kalamazlar. Günlük tüccarlar, alım satım kararları vermelerine yardımcı olmak için geçmişten gelen verileri kullanırken, bu bilgiyi gerçek zamanlı olarak uygulayabilmelidirler. Bir satranç ustası gibi, tacirler her zaman bir sonraki hamlelerini planlarlar, rakiplerinin (piyasanın) ne yaptığına göre ne yapacaklarını hesaplarlar.

Uyarlanabilirlik bölümünde tartışıldığı gibi, pazarlar durağan değildir. Beş dakika içinde belirli bir fiyattan alacağımızı söyleyip, o beş dakika içinde oluşan tüm fiyat bilgilerini göz ardı edemeyiz. Günlük tüccarlar, her saniye aldıkları yeni fiyat bilgilerine dayalı olarak bir sonraki eylemlerini sürekli olarak planlıyorlar. Oynayabilecek farklı senaryoları düşünürler ve ardından bu çeşitli koşulların her biri altında ticaret planlarını (girişler, zarar durdurma, hedefler, ticaret yönetimi, pozisyon büyüklüğü) nasıl uygulayacaklarını planlarlar.

Bir ticarete girmeniz için ne olması gerektiğini kendiniz konuşun. Bu kendi kendine konuşma, fiyat hareketine odaklanmanızı sağlayacak ve aynı zamanda stratejinizi zihninizde tekrarlayacaktır. Bir ticaret yaklaşırken, siz ticaretteyken neler olabileceğini (hareket etmiyor, çok veya az hareket ediyor, lehinizde veya aleyhinizde hızlı hareket ediyor, lehinizde veya aleyhinizde hareket ediyor) ve bunun psikolojinizi ve ticaretinizi nasıl etkileyeceğini düşünün.

Değişen piyasa koşullarında hızlı bir şekilde gezinebilmek için her senaryoda ne yapacağınızı gözden geçirin. Bu ileri görüşlülüktür ve uygulama ile neredeyse anlık hale gelebilir.

İleri görüşlü, ne olursa olsun ne yapacağınızı bilir. Tereddüt etmeden kararlı hareket etmenizi sağlar. Örneğin, fiyat teklifi akışınızı kaybetmek gibi nadir ancak kaçınılmaz olaylarda kullanmak için tanımlanmış bir protokol setine sahip olun. İleriye dönük düşünme pratik gerektirir ve ilk başta çok fazla zihinsel enerji tüketir, ancak ileriyi düşünmeye ne kadar çok çalışırsanız, o kadar hızlı ve kolay hale gelir.


6. Bağımsızlık

Başlangıçta, ister makaleleri veya kitapları okuyarak, ister ticaret videolarını izleyerek veya mentorluk alarak olsun, ticaretinizde muhtemelen biraz yardım alacaksınız. Nihayetinde, alım satımlarınızı yapacak ve başarınızı belirleyecek olan sizsiniz.

Sonunda, tüccarlar artık başkalarına güvenmeden bir bağımsızlık duygusu geliştirmelidir. Çoğu tüccar bu yolu seçiyor çünkü en karlı olduğunu düşünüyorlar. Sizin için çalışan bir ticaret yöntemine sahip olduğunuzda, diğer insanların fikirlerini istemezsiniz. Size uygun olanı yaparsınız ve o kadar.

Diğer tüccarlar bağımsızlığı zor yoldan öğrenmelidir. Akıl hocasından akıl hocasına veya ticaret kitabından ticaret defterine sıçrarlar ve her zaman bir şeyleri kaçırıyorlarmış gibi hissederler. Veya abone oldukları hizmet kapanıyor ve artık başka birine çok fazla güvendikleri için nasıl ticaret yapacakları hakkında hiçbir fikirleri yok. Bağımsızlığınızı geliştirirseniz, eğitiminiz, karlarınız ve kayıplarınız için erkenden sorumluluk alırsanız, ileride bu sorunları yaşamayacaksınız.

Bağımsızlık tek başına dünyayı ele geçirmek değildir. İhtiyacınız olduğunda yardım alın. Bağımsızlık sadece sizin için çalışan bir ticaret tarzı geliştirmektir (başkası size yardım etse de etmese de). Bağımsızlık, kişisel bir araç kutusu oluşturmak için çalışmakla ilgilidir, böylece başkalarına (ihtiyaç duyduğunuzda her zaman yanınızda olmayabilir) güvenmek yerine ticaretinizi düzeltebilirsiniz.

Ticaret yolculuğunuza yeni başlıyorsanız, bağımsızlığınızı şimdi geliştirmeye başlayın. Başkalarının sunduğu bilgileri alın, kendiniz için analiz edin, kendinize ait hale getirin ve uzmanlaşın. Bu şekilde, artık onlara güvenmenize gerek yok.


Günlük Ticaret Özellikleri Üzerine Son Söz

Günlük tüccarların çoğu tüm bu özelliklerle doğmaz, bunun yerine birkaçına sahiptirler ve diğerleri üzerinde titizlikle çalışmaları gerekir. Olumlu bir şey olan bu özellikleri öğrenebilirsiniz çünkü bu, günlük ticaretin genleriniz tarafından değil, sizin tarafınızdan belirlendiği anlamına gelir. Bazılarımız belirli zayıflıklara yatkındır, ancak bunları, zayıf niteliklerimizin verdiği zararı hafifletmemize yardımcı olabilecek güçlü yönlerimizle dengeleyebiliriz.

Hangi nitelikler üzerinde çalışmanız gerektiğine ve güçlü yanlarınızın neler olduğuna dair kişisel bir envanter çıkarın. İdeal olarak, ticaret deneyimine dayalı olarak bu envanteri alın çünkü ticaret, sahip olduğumuzu bilmediğimiz güvenlik açıklarını ve güçlü yanları ortaya çıkarma eğilimindedir. Kişisel envanter, disiplininize, sabrınıza, uyum yeteneğinize, zihinsel dayanıklılığınıza, bağımsızlığınıza ve ileri görüşlülüğünüze bakmayı gerektirir.
Thank you for rating.