Başarılı Bir IQ Option Günü Tüccarının Özellikleri

Başarılı Bir IQ Option Günü Tüccarının Özellikleri
Günlük ticaret sadece bir strateji bulmak, onu uygulamak ve ardından tonlarca para kazanmakla ilgili değildir. Günlük tüccarlar, tüm piyasa koşullarında bir stratejiyi etkili bir şekilde uygulamalarına izin veren belirli özellikler geliştirir. Birisi ticaret yapmaya başladığında, tüm bu özelliklere sahip olması pek olası değildir. Birinde, ikisinde, üçünde ve hatta dördünde güçlü olabilirler, ancak diğer özellikler üzerinde çalışmaları gerekebilir. Bu iyi haber. Bu, başarılı tüccarların doğmadığı anlamına gelir; bu özellikleri içeren zorlu çalışmalarla gelişirler.


1. sabır

Sabır disiplinle ilgilidir. Yukarıda tartışıldığı gibi, günlük ticaret (ve her türden ticaret) çok fazla beklemeyi gerektirir. Bir tüccar uygun olmayan zamanlarda piyasaya girerken veya çıkarken, genellikle "Zamanlamam bozuldu" derler. “Sabrım tükendi” de diyebilir. İşlemlere çok erken veya çok geç girmek veya bu işlemlerden çıkmak, yeni yatırımcılar arasında yaygın bir sorundur.

Sadece büyük giriş ve çıkışı bekleyecek kadar sabırlarını geliştirmediler. Bu özellik disiplinle el ele gider ve harekete geçme çağrısı gelene kadar sabırlı olmanız gerekir, o zaman tereddüt etmeden hareket etmek için yeterli disipline sahip olmanız gerekir.

Tüccarlar, stratejilerine bağlı olarak ideal giriş ve çıkış noktalarını beklerken sabra ihtiyaç duyarlar, ancak zamanı geldiğinde hızlı hareket etmeleri gerekir. Uzun süreli sabır ve ardından anlık hareketler arasında sürekli bir tahterevalli vardır, ardından sabır gelir, vb.

2. Günlük Tüccar Disiplini

Başarılı Bir IQ Option Günü Tüccarının Özellikleri
Disiplin, her tüccarın ihtiyaç duyduğu önemli bir özelliktir. Piyasa size ticaret yapmak için sonsuz fırsatlar sunar. Günün her saniyesinde binlerce farklı ürün ticareti yapabilirsiniz, ancak bu saniyelerin çok azı harika ticaret fırsatları sunar. Bir strateji günde yaklaşık beş işlem sağlıyorsa ve zararları durdur ve her işlem için hedefler otomatik olarak belirlenir. Gün boyunca yalnızca yaklaşık beş saniyelik gerçek ticaret faaliyeti vardır. Her saniye, bu beş işlemi mahvetme, gerekenden daha fazla işlem yapma, dikkatin dağılma veya işlemleri atlama, içinde bulunduğun işlemlerden erken çıkma veya işlemleri çok uzun tutma şansıdır.

Bu, işlemlerinizin yalnızca beş saniye sürdüğü anlamına gelmez. Beş saniyelik etkinlik, bir giriş emri vermenin yalnızca bir saniye sürdüğü ve ardından tekrar ellerinizin üzerine oturmanız gerektiği anlamına gelir. Duraklarınızı ve hedeflerinizi ayarlarsanız, bu bir saniye daha sürebilir.

Sonuç olarak, aktif bir günlük tüccar olsanız bile, gerçek ticaret sürenizin her gün çok küçük olmasıdır. Zamanın geri kalanında, orada oturmanız, disiplinli, ticaret sinyallerini beklemeniz gerekiyor. Bir ticaret sinyali oluştuğunda, ticaret planınızı izleyerek tereddüt etmeden hareket etmeniz gerekir.

Tüccarlar, hiçbir fırsat olmadığında disiplinin hiçbir şey yapmamasını gerektirir, ancak yine de potansiyel fırsatlar için tetikte kalmalıdır. Ardından, ticaret fırsatları ortaya çıktığında anında hareket etmek için disipline ihtiyaçları var. Bir ticarete girdikten sonra, tüccarlar ticaret planlarını takip etmek için disipline ihtiyaç duyarlar.

3. Zihinsel Dayanıklılık

Başarılı Bir IQ Option Günü Tüccarının Özellikleri
Bunu kalın derili olarak da düşünebilirsiniz. Piyasa size sürekli olarak kaybedilen işlemleri atacak ve geri dönmeniz gerekiyor. Her ticaret kaybettiğinizde cesaretiniz kırılırsa veya stratejiniz beklediğiniz sonucu vermezse, hayatınız perişan olacaktır. Kaybedilen işlemler sabittir; En başarılı günlük tüccarlar her gün esnaf kaybedeceklerdir.

Başarılı bir tüccar ve başarısız bir tüccar arasındaki fark, çoğu başarılı tüccarın kaybedenlere göre kaybettiklerinden kazananlarından biraz daha fazla kazanması ve tipik olarak kaybettiklerinden biraz daha fazla kazanmasıdır. Kazançlarınız kayıplarınızdan çok daha büyükse, işlemlerinizin yalnızca %30'unu veya %40'ını kazanmanız gerekebilir.

Diğer tüccarlar, işlemlerinin %60'ını veya %70'ini kazanabilir, ancak kazançları kayıplarına eşit veya biraz daha fazla olabilir. Her iki durumda da, esnaf kaybetme meydana gelir. Bu kayıplara rağmen günlük kârlar yine de olabilir, ancak yalnızca kaybedilen işlemler sizi cesaretlendirmezse. İşlemleri kaybetmek odağınızı kaybetmenize neden oluyorsa, kazanan olabilecek bir sonraki işlemi kaçırmanız (veya atlamanız) daha olasıdır.

Kaybetme serileri de oluşur. Tüccarlar, kaybeden bir çizgi boyunca odaklı ve rasyonel kalmalı ve sermaye kaybının kararlarını etkilemesine izin vermemelidir - bu da işleri daha da kötüleştirecektir. Ticaret planınızı uygulamaya odaklanmak ve pazarın size stratejiniz için iyi fırsatlar sağlamadığını fark etmek zihinsel dayanıklılık gerektirir.

Bir tüccar, piyasadan sürekli bir yumruk barajına dayanmalıdır. Kayıplar ticaretin bir gerçeğidir, ancak tüm farkı yaratan bazı zorlu işlemlerden sonra nasıl davrandığımızdır. Kayıpları aldıktan sonra devam edin ve ticaret planınızı takip etmeye devam edin. Planınızı izliyorsanız ancak kaybetmeye devam ediyorsanız, piyasa koşulları muhtemelen stratejiniz için uygun değildir. Bu durumda, onlar olana kadar uzaklaşın. Bazen zihinsel olarak sert olmak, ticaret yapmamak gibi zor bir seçim yapmak anlamına gelir.


4. Uyarlanabilirlik

Birbirine tamamen benzeyen iki işlem gününü asla görmeyeceksiniz. Bu sabit fark, birisi yalnızca bir stratejinin ders kitabı örneklerine baktığında bir sorun teşkil eder. Bunu uygulamaya gittiklerinde, her şey örnekte olduğundan farklı görünüyor. Belki daha fazla oynaklık, daha az oynaklık, daha güçlü (veya daha zayıf) bir eğilim veya bir aralık vardır.

Başarılı tüccarlar stratejilerini her tür piyasa koşulunda uygularlar ve stratejilerini ne zaman kullanmamaları gerektiğini bilirler - örneğin, bir trend izleme stratejisi kullanıyorlarsa bir aralık sırasında. Bu hızlı değişim ihtiyacı zihinsel esneklik gerektirir. Bir tüccar, her günün fiyat hareketine bakabilmeli ve o günün koşullarına göre stratejilerini uygulamanın (veya uygulamamanın) en iyi yolunu belirleyebilmelidir.

Tüccarlar stratejilerini gerçek zamanlı olarak, tüm piyasa koşullarında uygulayabilmeli ve ne zaman uzak durmaları gerektiğini bilmelidir. Mevcut piyasa koşullarına uyum sağlamamak, çoğu zaman sermayenin hızlı bir şekilde çekilmesine neden olur.


5. İleri Görüşlü Ticaret

Başarılı Bir IQ Option Günü Tüccarının Özellikleri
Günlük tüccarlar geçmişte takılıp kalamazlar. Günlük tüccarlar, ticaret kararları vermelerine yardımcı olmak için geçmişten gelen verileri kullanırken, bu bilgiyi gerçek zamanlı olarak uygulayabilmelidirler. Bir satranç ustası gibi, tüccarlar her zaman bir sonraki hamlelerini planlarlar ve rakiplerinin (piyasanın) yaptıklarına göre ne yapacaklarını hesaplarlar.

Uyarlanabilirlik bölümünde tartışıldığı gibi, piyasalar statik değildir. Beş dakika içinde belli bir fiyattan alıp, o beş dakika içinde oluşan tüm fiyat bilgilerini göz ardı edeceğiz diyemeyiz. Günlük tüccarlar, her saniye aldıkları yeni fiyat bilgilerine dayanarak sürekli olarak bir sonraki eylemlerini planlıyorlar. Oynayabilecek farklı senaryoları göz önünde bulundurur ve ardından bu çeşitli koşulların her biri altında ticaret planlarını (girişler, zararı durdurma, hedefler, ticaret yönetimi, pozisyon büyüklüğü) nasıl uygulayacaklarını planlarlar.

Bir ticarete girmeniz için nelerin olması gerektiği konusunda kendiniz konuşun. Bu kendi kendine konuşma, fiyat hareketine odaklanmanızı sağlayacak ve aynı zamanda stratejinizi zihninizde tekrarlayacaktır. Bir ticaret yaklaşırken, ticaretteyken neler olabileceğini (hareket etmez, çok veya az hareket eder, hızlı sizin lehinize veya aleyhinize hareket eder, yavaş yavaş sizin lehinize veya aleyhinize hareket eder) ve bunun psikolojinizi ve ticaretinizi nasıl etkileyeceğini düşünün.

Değişen piyasa koşullarında hızla gezinebilmek için her senaryoda ne yapacağınızı gözden geçirin. Bu ileri görüşlülüktür ve pratikle neredeyse anında olabilir.

İleri görüşlü, ne olursa olsun ne yapacağınızı bilir. Tereddüt etmeden kararlı bir şekilde hareket etmenizi sağlar. Örneğin, alıntı feed'inizi kaybetmek gibi nadir ancak kaçınılmaz olaylarda kullanmak için tanımlanmış bir protokol kümesine sahip olun. İleriye dönük düşünme, ilk başta pratik gerektirir ve çok fazla zihinsel enerji tüketir, ancak ileriye dönük düşünmeyi ne kadar çok uygularsanız, o kadar hızlı ve kolay hale gelir.


6. Bağımsızlık

Başlangıçta, makale veya kitap okumaktan, ticaret videoları izlemekten veya mentorluk almaktan olsun, ticaretinizle ilgili biraz yardım alacaksınız. Sonuçta, yine de, işlemlerinizi gerçekleştirecek ve başarınızı belirleyecek olan sizsiniz.

Sonunda, tüccarlar artık başkalarına güvenmeden bir bağımsızlık duygusu geliştirmelidir. Tüccarların çoğu bu yolu en karlı yol olarak gördükleri için seçerler. Sizin için işe yarayan bir ticaret yönteminiz olduğunda, başkalarının görüşlerini istemezsiniz. Sizin için neyin işe yaradığını yaparsınız ve o kadardır.

Diğer tüccarlar bağımsızlığı zor yoldan öğrenmelidir. Akıl hocasından akıl hocasına ya da ticaret defterinden ticaret defterine atlıyorlar, her zaman bir şeyleri eksik gibi hissediyorlar. Veya abone oldukları hizmet kapanıyor ve artık başka birine çok fazla güvendikleri için nasıl ticaret yapacakları hakkında hiçbir fikirleri yok. Bağımsızlığınızı geliştirirseniz, eğitiminiz, karlarınız ve kayıplarınız için erken sorumluluk alırsanız, bu sorunları yolun aşağısında yaşamazsınız.

Bağımsızlık dünyayı tek başına ele geçirmek değildir. Ne zaman ihtiyacın olursa yardım al. Bağımsızlık sadece sizin için işe yarayan bir ticaret tarzı geliştirmektir (bir başkası size yardım etsin ya da etmesin). Bağımsızlık, kişisel bir araç kutusu oluşturmaya çalışmakla ilgilidir, böylece başkalarına (ihtiyacınız olduğunda her zaman orada olmayabilecek) güvenmek yerine ticaretinizi düzeltebilirsiniz.

Ticaret yolculuğunuza yeni başlıyorsanız, şimdi bağımsızlığınızı geliştirmeye başlayın. Başkalarının sunacağı bilgileri alın, kendiniz için analiz edin, kendiniz yapın ve ustalaşın. Bu şekilde, artık onlara güvenmenize gerek yok.


Günlük Ticaret Özellikleriyle İlgili Son Söz

Çoğu gün tüccarları tüm bu özelliklerle doğmazlar, bunun yerine birkaçına sahiptirler ve diğerleri üzerinde titizlikle çalışmak zorundadırlar. Olumlu bir şey olan bu özellikleri öğrenebilirsiniz, çünkü başarılı günlük ticaretin mutlaka genleriniz tarafından değil sizin tarafınızdan belirlendiği anlamına gelir. Bazılarımız belirli zayıf yönlere yatkındır, ancak bunları güçlü yönlerle dengeleyebiliriz, bu da zayıf özelliklerimizin hasarını azaltmamıza yardımcı olabilir.

Hangi nitelikler üzerinde çalışmanız gerektiğine ve güçlü yönlerinizin neler olduğuna dair kişisel bir envanter alın. İdeal olarak, bu envanteri alım satım deneyiminize dayanarak alın, çünkü alım satım, sahip olduğumuzu bilmediğimiz güvenlik açıklarını ve güçlü yönleri ortaya çıkarma eğilimindedir. Kişisel envanter, disiplininize, sabrınıza, uyarlanabilirliğinize, zihinsel dayanıklılığınıza, bağımsızlığınıza ve ileriye dönük düşüncenize bakmayı gerektirir.
Thank you for rating.
YORUM YAZIN Yanıtı İptal Et
Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen doğru bir e-posta adresi girin!
Lütfen yorumunuzu giriniz!
G-recaptcha alanı zorunludur!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen doğru bir e-posta adresi girin!
Lütfen yorumunuzu giriniz!
G-recaptcha alanı zorunludur!