Başarılı Bir IQ Option Günlük İşlemcinin Özellikleri

Başarılı Bir IQ Option Günlük İşlemcinin Özellikleri
Günlük ticaret sadece bir strateji bulmak, onu uygulamak ve ardından çok para kazanmaktan ibaret değildir. Günlük tüccarlar, tüm piyasa koşullarında bir stratejiyi etkili bir şekilde uygulamalarına izin veren belirli özellikler geliştirir. Birisi ticarete başladığında, tüm bu özelliklere sahip olma olasılığı düşüktür. Bir, iki, üç veya hatta dördünde güçlü olabilirler, ancak diğer özellikler üzerinde çalışmaları gerekebilir. Bu iyi haber. Bu, başarılı tüccarların doğmadığı anlamına gelir; bu özellikleri içeren zorlu çalışmalarla gelişirler.


1. Sabır

Sabır disiplinle ilgilidir. Yukarıda tartışıldığı gibi, günlük ticaret (ve her türden alım satım) çok fazla bekleme gerektirir. Bir tüccar uygun olmayan zamanlarda piyasaya girdiğinde veya pazardan çıktığında, genellikle "Zamanlamam kapalı" derler. "Sabrım yok" da diyebiliriz. İşlemlere çok erken veya çok geç girip çıkmak, yeni tüccarlar arasında yaygın bir sorundur.

Sadece büyük giriş ve çıkışı bekleyecek kadar sabırlarını geliştirmediler. Bu özellik disiplinle el ele gider ve harekete geçme çağrısı gelene kadar sabırlı olmanız gerekir, o zaman tereddüt etmeden hareket etmek için yeterli disipline sahip olmanız gerekir.

Tüccarlar, stratejilerine bağlı olarak ideal giriş ve çıkış noktalarını beklemek için sabır ister, ancak an gerektirdiğinde, hızlı hareket etmeleri gerekir. Uzun süren sabır süreleri arasında sürekli bir tahterevalli vardır, ardından iki saniyelik eylemler, ardından sabırla devam eder, vb.

2. Günlük Tüccar Disiplini

Başarılı Bir IQ Option Günlük İşlemcinin Özellikleri
Disiplin, her tüccarın ihtiyaç duyduğu temel bir özelliktir. Piyasa size ticaret için sonsuz fırsatlar sunar. Günün her saniyesinde binlerce farklı ürünle ticaret yapabilirsiniz, ancak bu saniyelerin çok azı harika ticaret fırsatları sağlar. Bir strateji günde yaklaşık beş işlem sağlıyorsa ve kayıpları durdurur ve her işlem için hedefler otomatik olarak belirlenir. Gün içinde sadece beş saniyelik gerçek ticaret faaliyeti vardır. Her iki saniyede bir, bu beş ticareti bozmak, gereğinden fazla alım satım almak, dikkatinizi dağıtmak veya alım satımları atlamak, yaptığınız alım satımlardan erken çıkma veya alım satımları çok uzun süre tutma şansıdır.

Bu, alım satımlarınızın sadece beş saniye sürdüğü anlamına gelmez. Beş saniyelik aktivite, giriş emri vermenin yalnızca bir saniye sürdüğü ve ardından tekrar ellerinizin üzerine oturmanız gerektiği anlamına gelir. Duruşlarınızı ve hedeflerinizi ayarlarsanız, bu bir saniye daha sürebilir.

Sonuç olarak, aktif bir günlük tüccar olsanız bile, gerçek ticaret süreniz her gün küçüktür. Geri kalan zamanlarda, orada oturup disiplinli bir şekilde ticaret sinyallerini beklemeniz gerekir. Bir ticaret sinyali oluştuğunda, ticaret planınızı takip ederek tereddüt etmeden hareket etmeniz gerekir.

Tüccarlar, hiçbir fırsat olmadığında disiplinin hiçbir şey yapmamasını gerektirir, ancak yine de potansiyel fırsatlar için tetikte kalmalıdır. Ardından, ticaret fırsatları ortaya çıktığında anında harekete geçmek için disipline ihtiyaçları vardır. Bir ticarete girdikten sonra, tüccarlar ticaret planlarını takip etmek için disiplin gerektirir.

3. Zihinsel Dayanıklılık

Başarılı Bir IQ Option Günlük İşlemcinin Özellikleri
Bunu kalın derili olarak da düşünebilirsiniz. Piyasa size sürekli olarak kaybedilen işlemleri atar ve geri dönmeniz gerekir. Bir ticareti her kaybettiğinizde cesaretiniz kırılırsa veya stratejiniz beklediğiniz sonucu vermezse, hayatınız perişan olur. Kaybedilen işlemler sabittir; en başarılı günlük tüccarlar her gün alım satım kaybedecek.

Başarılı bir tüccar ile başarısız olan arasındaki fark, çoğu başarılı tüccarın kazananları üzerinde kaybedenlere kaybettiklerinden biraz daha fazla kazanmaları ve genellikle kaybettiklerinden biraz daha fazla kazanmalarıdır. Kazançlarınız, kayıplarınızdan çok daha büyükse, işleminizin yalnızca% 30 veya% 40'ını kazanmanız gerekebilir.

Diğer tüccarlar, işlemlerinin% 60 veya% 70'ini kazanabilir, ancak kazançları, kayıplarına eşit veya kayıplarından biraz daha fazla olabilir. Her iki durumda da, kaybedilen işlemler olur. Bu kayıplara rağmen günlük karlar hala elde edilebilir, ancak yalnızca kaybedilen işlemler sizi caydırmazsa. Alım satımları kaybetmek odak noktanızı kaybetmenize neden oluyorsa, bir sonraki ticareti kaçırma (veya atlama) olasılığınız daha yüksektir, bu da kazanan olabilir.

Kaybetme serileri de meydana gelir. Tüccarlar, kaybetme serisine odaklanmış ve mantıklı kalmalı ve sermaye kaybının kararlarını etkilemesine izin vermemelidir - bu da işleri daha da kötüleştirecektir. Ticaret planınızı uygulamaya odaklanmak ve piyasanın size stratejiniz için iyi fırsatlar sunmadığının farkına varmak için zihinsel dayanıklılık gerekir.

Bir tüccar, pazardan sürekli olarak gelen darbelere dayanmalıdır. Kayıplar ticaretin bir gerçeğidir, ancak tüm farkı yaratan bazı zorlu alım satımlardan sonra nasıl davrandığımızdır. Kayıpları aldıktan sonra devam edin ve ticaret planınızı takip etmeye devam edin. Planınızı takip ediyorsanız, ancak kaybetmeye devam ediyorsanız, pazar koşulları muhtemelen stratejiniz için doğru değildir. Bu durumda, onlar olana kadar uzaklaşın. Bazen zihinsel olarak sert olmak, ticaret yapmama konusunda zor bir seçim yapmak anlamına gelir.


4. Uyarlanabilirlik

Birbirine tamamen benzeyen iki işlem günü asla göremezsiniz. Bu sürekli farklılık, birisi yalnızca bir stratejinin ders kitabı örneklerine baktığında bir sorun teşkil eder. Uygulamaya gittiklerinde, her şey örnektekinden farklı görünüyor. Belki daha fazla oynaklık, daha az oynaklık, daha güçlü (veya daha zayıf) bir eğilim veya bir aralık vardır.

Başarılı tüccarlar stratejilerini her tür piyasa koşulunda uygularlar ve stratejilerini ne zaman kullanmamaları gerektiğini bilirler - örneğin, bir aralıkta stratejiyi takip eden bir trend kullanırlarsa. Bu hızlı değişiklik ihtiyacı, zihinsel esneklik gerektirir. Bir tüccar, her günün fiyat hareketine bakabilmeli ve o gün mevcut olan koşullara göre stratejilerini uygulamanın (veya uygulamamanın) en iyi yolunu belirleyebilmelidir.

Tüccarlar, stratejilerini tüm piyasa koşullarında gerçek zamanlı olarak uygulayabilmeli ve ne zaman uzak duracaklarını bilmelidir. Mevcut piyasa koşullarına uyum sağlamamak, genellikle sermayenin hızlı bir şekilde çekilmesiyle sonuçlanacaktır.


5. İleri Görüşlü Ticaret

Başarılı Bir IQ Option Günlük İşlemcinin Özellikleri
Günlük tüccarlar geçmişte sıkışıp kalamazlar. Günlük tüccarlar, alım satım kararları vermelerine yardımcı olmak için geçmişten gelen verileri kullanırken, bu bilgileri gerçek zamanlı olarak uygulayabilmelidirler. Bir satranç ustası gibi, tüccarlar her zaman bir sonraki hamlelerini planlarlar ve rakiplerinin (piyasa) yaptıklarına göre ne yapacaklarını hesaplarlar.

Uyarlanabilirlik bölümünde tartışıldığı gibi, piyasalar durağan değildir. Beş dakika içinde belirli bir fiyattan satın alacağımızı ve ardından bu beş dakika boyunca oluşan tüm fiyat bilgilerini görmezden geleceğimizi söyleyemeyiz. Günlük tüccarlar, her saniye aldıkları yeni fiyat bilgilerine dayanarak bir sonraki eylemlerini sürekli olarak planlıyorlar. Ortaya çıkabilecek farklı senaryolar düşünürler ve ardından bu çeşitli koşulların her biri altında ticaret planlarını (girişler, zararı durdurma, hedefler, ticaret yönetimi, pozisyon büyüklüğü) nasıl uygulayacaklarını planlarlar.

Bir ticarete girmeniz için ne olması gerektiği konusunda kendinize konuşun. Bu kendi kendine konuşma, fiyat hareketine odaklanmanızı sağlamanın yanı sıra, zihninizdeki stratejinizi yinelemenizi sağlayacaktır. Bir ticaret yaklaşırken, ticaret sırasında neler olabileceğini (hareket etmiyor, çok ya da az hareket ediyor, senin lehine ya da aleyhine hızlı hareket ediyor, senin lehine ya da aleyhine hareket ediyor) ve bunun psikolojinizi ve ticaretinizi nasıl etkileyeceğini düşünün.

Her bir senaryoda ne yapacağınızı gözden geçirin, böylece değişen piyasa koşullarında hızlı bir şekilde gezinebilirsiniz. Bu ileriye dönük düşünmedir ve pratikle neredeyse anlık hale gelebilir.

İleri görüş, ne olursa olsun ne yapacağınızı bilir. Tereddüt etmeden kararlı hareket etmenizi sağlar. Örneğin, teklif feed'inizi kaybetmek gibi nadir fakat kaçınılmaz olaylarda kullanılacak tanımlanmış bir protokol setine sahip olun. İleriye dönük düşünme, pratik gerektirir ve ilk başta çok fazla zihinsel enerji tüketir, ancak ileriye dönük düşünme pratiği yaptıkça, daha hızlı ve kolay hale gelir.


6. Bağımsızlık

Başlangıçta, ister makale veya kitap okumak, ister ticaret videoları izlemek veya mentorluk almak olsun, ticaretinizle ilgili biraz yardım alacaksınız. Nihayetinde, ticaretinizi yerleştirecek ve başarınızı belirleyecek olan sizsiniz.

Sonunda, tüccarlar artık başkalarına güvenmeden bir bağımsızlık duygusu geliştirmelidir. Çoğu tüccar bu yolu en karlı bulduğu için seçer. Sizin için çalışan bir ticaret yöntemine sahip olduğunuzda, diğer insanların fikirlerini istemezsiniz. Sizin için işe yarayan şeyi yaparsınız ve budur.

Diğer tüccarlar bağımsızlığı zor yoldan öğrenmelidir. Akıl hocasından mentorluğa veya ticaret defterinden alım satım defterine geçerler, her zaman bir şeyleri kaçırdıklarını hissederler. Ya da abone oldukları hizmet kapanıyor ve şimdi nasıl ticaret yapacaklarını bilmiyorlar çünkü çok fazla bir başkasına güveniyorlar. Eğer bağımsızlık geliştirirseniz, eğitiminiz, kârlarınız ve zararlarınız için erkenden sorumluluk alırsanız, bu sorunları yolun sonunda yaşamazsınız.

Bağımsızlık, dünyayı tek başına ele geçirmek değildir. İhtiyaç duyduğunuz her an yardım alın. Bağımsızlık, sadece sizin için işe yarayan bir ticaret tarzı geliştirmektir (bir başkası size yardım etsin veya etmesin). Bağımsızlık, kişisel bir alet kutusu oluşturmak için çalışmakla ilgilidir, böylece başkalarına güvenmek yerine (ihtiyaç duyduğunuzda her zaman yanınızda olmayabilirler) ticaretinizi düzeltebilirsiniz.

Ticaret yolculuğunuza yeni başlıyorsanız, bağımsızlığınızı şimdi geliştirmeye başlayın. Başkalarının sunduğu bilgileri alın, kendiniz için analiz edin, kendiniz yapın ve ustalaşın. Bu şekilde, artık onlara güvenmenize gerek kalmaz.


Günlük Ticaret Özellikleri Üzerine Son Söz

Çoğu günlük tüccar tüm bu özelliklerle doğmaz, bunun yerine birkaçına sahiptirler ve diğerleri üzerinde titizlikle çalışmak zorundadırlar. Olumlu bir şey olan bu özellikleri öğrenebilirsiniz çünkü bu, başarılı bir günlük ticaretin sizin tarafınızdan belirlendiği ve ille de genleriniz tarafından belirlenmediği anlamına gelir. Bazılarımız belirli zayıflıklara eğilimliyiz, ancak bunları güçlü yönlerimizle dengeleyebiliriz, bu da zayıf niteliklerimizin verdiği zararı hafifletmemize yardımcı olabilir.

Hangi nitelikler üzerinde çalışmanız gerektiğine ve güçlü yönlerinizin neler olduğuna dair kişisel bir envanter alın. İdeal olarak, bu envanteri ticaret deneyimine dayalı olarak alın, çünkü ticaret, sahip olduğumuzu bilmediğimiz güvenlik açıklarını ve güçlü yönleri ortaya çıkarma eğilimindedir. Kişisel envanter, disiplininize, sabrınıza, uyum yeteneğinize, zihinsel dayanıklılığınıza, bağımsızlığınıza ve ileriye dönük düşüncenize bakmayı gerektirir.
Thank you for rating.
YORUM YAZIN Yanıtı İptal Et
Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen doğru bir e-posta adresi girin!
Lütfen yorumunuzu giriniz!
G-recaptcha alanı zorunludur!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen doğru bir e-posta adresi girin!
Lütfen yorumunuzu giriniz!
G-recaptcha alanı zorunludur!